Το σχολείο μας συμμετείχε με επιτυχία στον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης "Alan Turing" που διοργανώνεται από το ΠΕ.ΚΕ.Σ. Δυτικής Ελλάδας.

Στα προκριματικά του διαγωνισμού που διεξήχθη στις 13 Μαρτίου 2024 έλαβαν μέρος 7 ομάδες με περισσότερους από 20 μαθητές και μαθήτριες της Β' και Γ' Λυκείου.

Οι κύριοι στόχοι της συμμετοχής στο διαγωνισμό είναι η ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών για τα Μαθηματικά και την Πληροφορική,

καθώς και η καλλιέργεια της κριτικής, της λογικής και αναλυτικής σκέψης των μαθητών μέσω της επίλυσης γρίφων και προβλημάτων.

Η ομάδα της Β' Λυκείου αποτελούμενη από τους Ευσταθίου Ραφ., Γαστουνιώτη Γεωργ. και Αναστασίου Θαν. διακρίθηκε και κατέκτησε την τρίτη θέση στην Περιφέρεια Πελοποννήσου.

Οι μαθητές έλαβαν τιμητικό ΕΠΑΙΝΟ από την επιτροπή του διαγωνισμού.

Την καθοδήγηση καθώς και την προετοιμασία των παιδιών ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί ΠΕ86 Μαυρόγιαννη Παν. και ΠΕ03 Μάρα Θεοδώρα με την επίβλεψη του Διευθυντή της σχολικής μονάδας κυρίου Κυριακόπουλου Νικ.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλες/όλους για την προσπάθεια και τη συμμετοχή τους.